Szyfrowanie danych - Kompendium wiedzy

Szyfrowanie danych – konieczność a może rozsądek?

Zabezpieczenie danych w tym cennych związanych z bezpieczeństwem informacji to oczywiście obowiązek. Jednak mimo pewnych regulacji prawnych czy tez procedur wewnętrznych firm zależy to ostatecznie.

Backup to podstawa

Mamy tutaj do czynienia z dwoma rodzajami użytkowników, takimi którzy będą tworzyć kopie danych i robią to regularnie oraz Ci, którzy nie robią tego mimo, że wiedzą jakie konsekwencje mogą się z tym wiązać i jak wiele poważnych problemów może się pojawić, gdy się o to nie zatroszczymy. Jednocześnie mamy również poważne konsekwencje prawne do jakich może dojść, jeśli z naszej winy jakieś dane zostaną stracone. Niekiedy pojawi się odpowiedzialność karna. Jak więc powinniśmy swoje dane zabezpieczać, by nie doszło do uszkodzenia nośnika czy też utraty danych, które są chronione.

Szyfrowanie kopii

Jeśli wiec chodzi o wykonywanie kopii bardzo ważne będzie przede wszystkim szyfrowanie. Każda firma czy podmiot instytucjonalny powinien dbać o zabezpieczenie kopii właśnie przez ich regularne szyfrowanie. Wynika to wprost z regulacji prawnych. Bez regularnej realizacji szyfrowania tak naprawdę dane w każdej postaci będzie można skutecznie stracić i nie będzie można ich odzyskiwać. Niezależnie od tego gdzie i w jaki sposób dokonywane są kopie warto, by były one szyfrowane.

Warto tutaj szukać takich metod szyfrowania, które będą odpowiednio rozbudowane, by dało się mówić o ich odpowiednim poziomie skomplikowania oraz wiarygodności i niezawodności. Wymagać to będzie podkreślenia, że szyfrowaniu powinny podlegać również dane, które znajdują się na urządzeniach przenośnych. Tutaj ryzyko ich utraty i przejęcia naszych danych jest bardzo duże i dlatego trzeba na to szczególnie uważać.

Utrata danych

Dane Wrażliwe

To dane, które maja krytyczne znaczenie i zawsze niezależnie od warunków powinno się je szyfrować. Kryptograficzna ochrona danych to tak naprawdę jedyna gwarancja, że nawet w przypadku uzyskania do nich dostępu przez osobę niepowołaną będą one całkowicie bezpieczne. Skoro nawet w codziennym przetwarzaniu dane są kodowane to tym bardziej wszelkie kopie również powinno się szyfrować. Tak więc musimy sobie powiedzieć, że wszystkie dane muszą być szyfrowane w sposób skuteczny oraz ciągły.

Obecnie wciąż popularnym rozwiązaniem jest przechowywanie danych na dysku twardym czy też w pamięci urządzenia. Jednak pojawiają się tam dane bardzo ważne dla firm i ich przechowywanie w takiej formie może tak naprawdę prowadzić do wielu negatywnych skutków, ponieważ takie dane mogą mieć znaczącą wartość.