Szyfrowanie danych - Kompendium wiedzy

Szyfrowanie danych – Android

Szyfry zabezpieczające

Systemowe zabezpieczenia w urządzeniach z Androidem dają nam możliwość ochrony naszych danych i zamknięcia ich przed osobami, które znalazły się w posiadaniu naszego sprzętu. Jak jednak zabezpieczyć się, gdy będziemy inaczej atakowani. Rozwiązaniem będzie szyfrowanie danych. Tak jak przed laty w wywiadach wojskowych wykorzystywano nowoczesne rozwiązania szyfrujące, tak również obecnie wprowadza się takie opcje, dzięki którym będzie można chronić nasze dane przed ich odczytaniem przez inne osoby, które nie mają klucza do naszego szyfru. Dziś mamy właśnie walkę przeciwko programistą, którzy mogą nas zaatakować.

Chmury obliczeniowe

Jest to wygodne rozwiązanie, które będzie ułatwiać dostęp do plików, ale jednocześnie będzie to niebezpieczny, ponieważ dobry informatyk będzie w stanie poradzić sobie z tymi zabezpieczeniami i tak naprawdę nasze dane mogą być zagrożone, dlatego wydaje się, że dobrze będzie jakoś zabezpieczyć się również dodatkowo.

Szyfrowanie danych

System Android w nowszych wersjach daje nam również możliwość wygodnego szyfrowania danych i przechowywania ich w pamięci urządzenia. Zanim to zrobimy należy pamiętać o konsekwencjach jakie będzie nieść za sobą poprawa bezpieczeństwa. Szyfrowanie danych będzie jednak dotyczyć wyłącznie danych, które znajdują się w urządzeniu i nie będzie to dotyczyć tych danych, które są na karcie pamięci, one nadal będą zagrożone. Wadą będzie to, że nie ma szans na szybkie włączenie czy też wyłączenie szyfrowania danych. Tak naprawdę może to trochę potrwać i dlatego może to być jednak ograniczające nasze możliwości działania.

Ochrona przed atakiem

Pliki na karcie pamięci

Jeśli cenne pliki znajdują się na karcie pamięci, to nie będzie tak, że będziemy całkowicie niezabezpieczeni. Jest również możliwość skorzystania z darmowych programów, które dają nam szanse na to, by zaszyfrować dane. Warto jednak wybrać taki program, który ma przygotowane opcje płatne, ponieważ najczęściej z nim to szyfrowanie będzie lepsze i dane będą skuteczniej zabezpieczone. tych programów w sklepie Google nie brakuje i rzeczywiście warto będzie te możliwości jakie są dostępne wykorzystać, by swoje dane skutecznie zabezpieczyć i zagwarantować sobie, że nic się nie wydarzy.