Szyfrowanie danych - Kompendium wiedzy

Jak działa szyfrowanie danych?

Do szyfrowania danych wykorzystuje się obecnie najlepsze na rynku komputery. Jednak cel tutaj się nie zmienił. Nadal chodzi o to, by szyfr był tak przygotowany, że nikt nie będzie mógł odczytać wiadomości poza jej właściwym odbiorcą.

Klucz i algorytm szyfrujący

Jeśli chce się szyfrować potrzebny będzie klucz, który będzie odpowiadał algorytmowi szyfrującymi. Klucze wykorzystuje się tak, by ich skomplikowanie było odpowiednie.

Metoda klucza prywatnego

Podczas przesyłania zaszyfrowanych danych będzie istniał problem z udostępnieniem klucza. Dlatego pojawiają się różne rozwiązania, tak by rzeczywiście udało się klucz przekazać, ale bez ujawnienia kodu. Stosowanie klucza prywatnego praktycznie nie będzie możliwe, ponieważ nie będzie jak ustalić wcześniej zasad szyfrowania.

Dlatego wykorzystywane będzie coś na kształt klucza publicznego, tak by rzeczywiście dało się skutecznie stosować szyfrowanie. Nadawca i odbiorca mają parę kluczy prywatnych oraz publicznych, które są ze sobą powiązane. Klucz prywatny znany jest właścicielowi.

Przechowywanie danych

Klucz publiczny odbiorcy

Wiadomość szyfrowana jest kluczem prywatnym a potem ten szyfr kluczem publicznym i tak trafia do odbiorcy. Metoda klucza prywatnego pojawiła się w latach 70-tych minionego wieku o stosowała 56 bitów a więc daje to około 70 bilardów kombinacji. Jednak jak wiadomo zaczęły się zmieniać działania na rynku elektronicznym a to oczywiście sprawiło, że konieczne były większe moce obliczeniowe, by rzeczywiście można było oczekiwać, że ten szyfr będzie dobry i zabezpieczy dane.

W sumie wykorzystuje się obecnie 256 bitów i to daje nam co daje 339,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 kombinacji. 339 kwadryliardów. Jednocześnie sprawdzenie tego zbioru staje się niemożliwe w krótkim czasie. Oprócz niezawodności szyfru ważny jest czas kodowania. Dobre będą takie rozwiązania, by to kodowanie było realizowane dość sprawnie, bez większych czasowych ograniczeń.

Maszyna szyfrująca

Jeśli korzystamy z nowoczesnych urządzeń to będziemy również korzystać z szyfrowania, które jest realizowane między innymi, gdy chodzi o bankowość internetową. Mamy kilka tych elementów, które są bezpośrednio z tym związane i muszą być brane pod uwagę.

Szyfrowanie a poufność danych

Osoby, które są bardzo wyczulone na punkcie poufności danych mogą korzystać z szyfrowania podczas zakupów czy logowania do banku. Można jednak sięgać po takie rozwiązania, w ramach których to szyfrowanie rozszerzymy.