Szyfrowanie danych - Kompendium wiedzy

Jaka farba do mebli?

Jeżeli w naszym ogrodzie znajdują się drewniane meble, musimy koniecznie je zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Drewno pięknie wygląda, jednak szybko niszczeje, jeśli nie jest właściwie zaimpregnowane. Jak farba do mebli ogrodowych będzie właściwym rozwiązaniem?

Jakie meble sprawdzą się w ogrodzie?

Drewniane meble do ogrodu cieszą się wręcz niesłabnącą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Doskonale komponują się z otaczającą je roślinnością i pasują do innych drewnianych elementów małej architektury ogrodowej, w tym do płotów, pergoli i altanek. Co więcej, meble z drewna są wygodne i wprowadzają do ogrodu elegancję.

Mają jednak pewne wady. Przede wszystkim są dosyć wrażliwe na warunki atmosferyczne, stąd też wymagają systematycznej pielęgnacji. Solidnie wykonane drewniane meble ogrodowe są również dosyć ciężkie. Trudne je zatem przestawiać czy też chować, gdy aura diametralnie się zmienia.

Wybierając meble z drewna, zwróćmy uwagę, z jakiego gatunku zostały wykonane. Najtrwalsze jest drewno egzotyczne, w tym zwłaszcza teak, eukaliptus, merbau czy też bangkirai. Są one w stanie przetrwać nawet 25 lat, a jeśli będą właściwie pielęgnowane, nawet dłużej.

Szczególnymi walorami użytkowymi odznacza się teak. Charakteryzuje się bowiem wyjątkową odpornością na degradację biologiczną. Wszystko dzięki dużej zawartości oleju i dużej gęstości samego drewna. W porównaniu z nim meble drewniane wykonane z krajowych gatunków, takich jak sosna, świerk, dąb, brzoza czy też olcha, charakteryzują się znacznie mniejszą trwałością.

Jaka farba do drewna?

Jaką farbę do drewna wybrać? Aby uchronić drewno przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, należy je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu zastosować możemy:

  • oleje – dzięki nasączeniu nimi drewna woda nie wnika w jego strukturę tylko spływa po powierzchni. W ten sposób nie dochodzi do zjawiska patynowania wierzchniej warstwy drewna. Co więcej, specyfiki tego typu intensyfikują barwę drewna,
  • impregnaty do drewna – chronią one meble przed wnikaniem wody, a także przed glonami, porostami, grzybami oraz owadami. Zabieg impregnowania drewna warto powtarzać co rok,
  • lakiery – to dodatkowe zabezpieczenie, które zwykle stosuje się po zaimpregnowaniu drewna. Dzięki preparatowi jego powierzchnia staje się gładka i bardziej błyszcząca lub matowa, co zależy od rodzaju zastosowanego specyfiku,
  • farby do drewna – na rynku znajdziemy trzy zasadnicze rodzaje farb, którymi możemy malować drewno. Są to:
  • farby kredowe – sprawdzą się raczej w przypadku malowania drewnianych mebli znajdujących się wewnątrz domu, gdyż oferują niewielką trwałość gotowej powłoki, przez co mogą nie sprawdzić się na zewnątrz, gdzie panują trudniejsze warunki.
  • farby akrylowe – są bezpieczne dla środowiska, niestety mogą uczulać. Z tego względu nie warto ich stosować, jeżeli chcemy, aby z mebli korzystały również i dzieci.
  • farby alkidowe (ftalowe) – spośród wszystkich farb charakteryzują się największą trwałością. Można nimi malować wszystkie drewniane elementy, które są narażone na szybkie zużycie.

Na rynku znajdziemy szereg produktów, które służą do zabezpieczania drewnianych mebli, w tym między innymi impregnaty czy też farby. To, na jakie rozwiązanie ostatecznie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji i możliwości finansowych, a także rodzaju drewna, z jakiego wykonano meble.

 

Materiał zewnętrzny