Lokalizowanie telefonu komórkowego

Smartfony – łakomy kąsek dla złodziei

Nie sposób nie zauważyć popularności smartfonów. Wystarczy przejechać się tramwajem – zobaczymy wówczas wiele osób wpatrzonych w ekraniki mobilnych urządzeń. Dziś telefony spełniają znacznie więcej funkcji niż obsługa połączeń głosowych i SMSów. Dzisiejsze smartfony to niemal mobilne komputery, w których znajdziemy przeglądarki internetowe, aplikacje, odtwarzacze muzyki, serwisy streamingowe, zaawansowane aparaty cyfrowe i wiele więcej. Premiery najnowszych telefonów cieszą się ogromną popularnością, a niektóre modele potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że to właśnie smartfony stały się jednym z głównych celów kieszonkowców i złodziei. Problemu dla nich nie stanowi wyciągniecie telefonu z kieszeni nieuważnego podróżnego czy przywłaszczenie sobie zguby. Oczywiście istnieją też uczciwi znalazcy, którzy z największą przyjemnością oddadzą znaleziony sprzęt właścicielowi. Jak jednak zabezpieczyć swój telefon przed niekontrolowaną zmianą właściciela?

Zabezpiecz swój telefon przed kradzieżą

Istnieje mnóstwo sposobów na zabezpieczenie swojego telefonu przed niekontrolowaną utratą. Pierwszym krokiem powinno być zawsze zablokowanie urządzenia dzięki wbudowanym opcjom. Najczęściej jest to blokada ekranu, którą zdjąć może jedynie osoba znająca hasło, kod PIN lub wzór. Bardziej zaawansowane technicznie modele pozwalają też na zablokowanie urządzenia za pomocą odcisku palca lub cech twarzy użytkownika. Warto zaopatrzyć ekran blokady w nasze dane kontaktowe (adres lub telefon zastępczy) – jeśli urządzenie trafi w ręce uczciwego znalazcy, znacząco ułatwi mu to z nami kontakt. Dodatkowo zadbać można o ubezpieczenie sprzętu, które coraz częściej oferują różnego rodzaju podmioty. Pomocne może okazać się również regularne wylogowywanie się z kont na portalach społecznościowych, bankowości mobilnej czy innego rodzaju aplikacji. Jeśli boimy się o utratę wrażliwych danych, warto zgłosić zaistniałą sytuację odpowiednim służbom i bankowi. Łącząc telefon chociażby z kontem Google, możemy go zdalnie zablokować (i nie wyklucza to możliwości namierzenia urządzenia).

Gdzie znaleźć niezbędne informacje?

Wiele niezbędnych i przydatnych informacji znajdziemy w internecie. Niestety zjawisko kradzieży jest na tyle popularne, że wielokrotnie poruszane było chociażby na portalach specjalistycznych. Coraz więcej modeli wprowadzanych na rynek ma już wbudowane zabezpieczenia przed kradzieżą – sami jednak możemy znacząco podnieść ich skuteczność. Zainteresować się warto chociażby aplikacjami szpiegującymi. Zainstalowane na telefonie pozwalają między innymi na śledzenie jego położenia, pobieranie treści SMSów i spisu połączeń. Więcej informacji o tym rozwiązaniu znaleźć można tutaj. Pod linkiem kryją się też inne skuteczne sposoby na zabezpieczenie swojego sprzętu przed kradzieżą.