Lokalizowanie telefonu komórkowego

Lokalizowanie telefonu komórkowego z pomocą GPS.

GPS a lokalizacja telefonu

Zanim bardziej rozwiniemy temat, zacznijmy od wyjaśnienia co to dokładnie jest GPS. Global Positioning System czyli w skrócie GPS, to inaczej system nawigacji umożliwiający określenie współrzędnych geograficznych danego urządzenia z dokładnością nawet do kilku metrów. Jest to bardzo złożony system, choć pozornie wydaje się prosty i nieskomplikowany dla przeciętnego użytkownika.

Składa się z trzech powiązanych ze sobą segmentów: kosmicznego, czyli satelit orbitujących wokół naszej planety, naziemnego, czyli wszystkich stacji kontrolnych jakie monitorują odbiór sygnałów na Ziemi, oraz użytkownika czyli urządzeń odbierających sygnały. Technologia jaka mamy obecnie, pozwala na wbudowanie odbiornika GPS w każdym telefonie komórkowym, więc można je wykorzystywać, aby bez problemu lokalizować dane urządzenie w dowolnym miejscu na świecie.

Położenie telefonu

Zdarza się, że dane urządzenie nie posiada wbudowanego urządzenia GPS, ale i to nie jest dziś problem, ponieważ można je połączyć poprzez wykorzystanie Bluetooth z odbiornikiem zewnętrznym, który może bez przeszkód przesyłać informacje o danych geograficznych. Samo urządzenie odbiornika GPS nie nadaje sygnału dalej niż poza nasz telefon, wszystko działa dopiero po włączeniu w to nawigacji satelitarnej, która umożliwia przesyłanie danych geograficznych. Oprócz połączenia satelitarnego potrzebujemy także odpowiedniego oprogramowania, które odpowiednio zestroi wszystkie urządzenia i nakieruje je na odpowiedni tor, czyli w tym przypadku z odbiornika poprzez siec internetową na serwer, który daje możliwość ich odczytania.

Jak namierzyć telefon z pomocą GPS?

Istnieje kilka możliwości namierzenia telefonu za pomocą GPS. Jest to: namierzenie telefonu za pomocą wbudowanego odbiornika GPS lub podłączenie urządzenia do zewnętrznego odbiornika który odbierze sygnał, za pomocą połączenia internetowego, za pomocą specjalnych aplikacji telefonicznych które są pod to przygotowane, za pomocą serwera który pobierze dane o telefonie oraz za pomocą witryny internetowej która poda nam bieżącą lokalizację telefonu.

Sygnał GPS można utracić jeśli przebywamy w zamkniętym pomieszczeniu lub budynku. Śledzenie telefonu a prywatność Należy pamiętać o tym, ze śledzenie telefonu bez wiedzy jego użytkownika narusza jego prywatność, co jest niezgodne z prawem. Każda osoba której telefon jest namierzany, powinna wcześniej wyrazić na to zgodę.